„Фокусот треба да биде на луѓето“, изјави Регионалниот директор на ИОМ на академската конференција во Република Македонија

Охрид – Со над една милијарда луѓе во движење на глобално ниво и 250 милиони меѓународни мигранти, обемот на феноменот на миграцијата често го прикрива фактот дека секој мигрант има своја единствена приказна. Ова беше темата на воведниот говор на регионалниот директор на ИОМ, Аргентина Сабадош во средата (05/09) на конференцијата организирана од еден од […]

Read More

„Најверојатно нема да можам да ја вратам сета оваа љубезност, но би сакала во иднина да допринесам нешто за естонското општеството“

„Најпрво, во Естонија дојдов како студент на размена, требаше да останам тука 5 месеци, но очигледно работите се променија. Одлуката да останам беше многу интуитивна, не беше рационална. Тука се чувствував многу задоволна и помислив дека ако останам подолго, ќе се случуваат добри работи. Потоа, се разбира, се запознав со еден Естонец и веќе живеам […]

Read More
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support