Бројот на пристигнати мигранти преку Средоземното Море достигна до 116,692 во 2017 година; 2,405 смртни случаи

Женева – ИОМ, Агенцијата за миграции на ОН соопшти дека во 2017 година до 6 август, 116,692 мигранти и бегалци влегле во Европа преку море, при што речиси 83 проценти пристигнале во Италија, додека остатокот во Грција, Кипар и Шпанија.

Read More

„Верувам дека сум еден од оние кои што речиси успеаа. Нема да слушнете многу за мигранти како мене, бидејќи не загинавме во водите на Средоземното море или во пустина”

Верувам дека сум еден од оние кои што речиси успеаа. Нема да слушнете многу за мигранти како мене, бидејќи не загинавме на море или во пустина. Ние едноставно не успеавме да стигнеме до Европа.

Read More
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support